Płytki na tarasie i w ogrodzie

news_plytki_na_tarasie_i_w_ogrodzie.jpg

Taras w ogrodzie to przedłużenie domu, przestrzeń do wypoczynku i spotkań. Wybór jego lokalizacji ponosi za sobą pewne konsekwencje - lokalizacja od południa gwarantuje długi dobre nasłonecznienie i upał w lato, od północy deficyt słońca, a od zachodu w Polsce najczęściej wieją porywiste wiatry. Jednak bez względu na lokalizację każdy taras da się urządzić tak, by był przytulnym miejscem wypoczynku.

Popularnym sposobem wykonania tarasu posadowionego na gruncie jest wykonanie betonowej płyty na podbudowie z zagęszczonego tłucznia lub żwiru. Następnym etapem jest dobór materiału, jakim będzie wykończona powierzchnia płyty betonowej. Najczęściej do tego celu stosuje się mrozoodporne płytki ceramiczne lub drewniany podest.

Zastosowanie drewna niesie za sobą obowiązki cyklicznej konserwacji, renowacji oraz większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych w codziennej eksploatacji. Wybór płytek ceramicznych pozwala wyeliminować dodatkowe obowiązki związane z konserwacją powierzchni i jednocześnie zapewniają większą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.

Przed ułożeniem na betonowej płycie nawierzchni, powinna zostać wykonana izolacja przeciwwilgociowa składająca się z dwóch warstw papy termozgrzewalnej oraz betonowej wylewki o 3-centymetrowej grubości. Następnie płytę pokrywa się preparatem gruntującym.

Po dokonaniu wyboru dotyczącego rodzaju materiału, jakim będzie wykończona powierzchnia płyty betonowej przychodzi czas na jego montaż.

W naszej ofercie posiadamy kilkanaście serii płytek pogrubionych 20mm. Marazzi Treverkhome20 to seria płytek gresowych w formacie 40x120, 60x60 imitujących drewno, często poszukiwana przez klientów jako alternatywa naturalnego drewna. Stylistyka serii zapewnia zachowanie przytulnego klimatu. Marazzi Multquarz20, Pietra Di Vals20, Silverstone20, Allmarbles20, Pietra Italia20 oraz SistemN20 to imitacje kamienia naturalnego (granitu, łupka) oraz betonu w formatach 60x60 i 40x120. Ze wg na swój neutralny charakter doskonale współgrają z różnego rodzaju otoczeniem, zarówno nowoczesnej stylistyce domów, jak również tzw. country styl. Podobną stylistyką charakteryzują się seria Wire System, Woodays, Hard Rock Beton, Pietra Del Mondo, Warmstones z firmy Tagina, czy też seria Pietre Naturali High-Tech (6 kolorów) i Legni High-Tech (6 kolorów) z firmy Ariostea .

 

Taras wentylowany

W przypadku wyboru płytek ceramicznych można je tradycyjnie przykleić do płyty betonowej lub coraz bardziej popularnym sposobem jest montaż na wspornikach.

 

Taras wentylowany to określenie bardzo prostej konstrukcji składającej się ze wsporników na których układa się płytki ceramiczne. Wsporniki mogą być o stałej lub regulowanej wysokości, ustawiane lub mocowane na stałe na stabilnym, płaskim podłożu.

Płytki klejone do podłoża mają wsparcie na całej swojej powierzchni, natomiast płytki montowane na wspornikach jedynie na rogach i środku płytki. Dlatego też przy wyborze tego rodzaju montażu muszą być zastosowane płytki o grubości 20mm. Mają one wyższe parametry techniczne jeśli chodzi o wytrzymałość na nacisk i obciążenia miejscowe.

Zaletą tego rodzaju systemu tarasowego jest łatwość montażu i ewentualnego demontażu, niski koszt w porównaniu do płytek klejonych, a przede wszystkim bezpieczeństwo i trwałość. W przypadku tarasów, gdzie płytki są klejone do płyty betonowej, jeśli nie zostaną przygotowane właściwe spadki powierzchni oraz zastosowany cały system tarasowy chemii budowlanej (hydroizolacja podłoża, odpowiednie kleje) w efekcie już po jednej zimie erozja może doprowadzić do zniszczenia tarasu. Jego naprawa będzie wtedy skomplikowana i kosztowna. Montażu płytek na wspornikach eliminuje wszystkie te zagrożenia. Wszelkie opady atmosferyczne spływają swobodnie po płycie betonowej. Nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia, erozji płyty betonowej system montażu na wspornikach można łatwo i szybko zdemontować i ponownego zamontować.

Dodatkową zaletą takiego systemu jest możliwość poprowadzenia pod płytkami różnych instalacji, np.: instalacji elektrycznej dla dodatkowego o oświetlenia czy dla multimediów, itp. Instalacja taka jest bezpiecznie schowana jednoczenie nie psując estetyki i klimatu tarasu.

 

Taras na podsypce piaskowej lub żwirowej

Inną metodą wykończenia powierzchni tarasu jest montaż na podsypce piaskowej lub żwirowej. W miejscu gdzie powstanie taras, czy ciąg komunikacji pieszej w ogrodzie, trzeba wybrać warstwę gruntu (tzw. humus) i jego miejsce uzupełnić tłuczniem lub żwirem. Warstwę tłucznia lub żwiru, należy wyrównać i zagęścić poprzez ubicie.

 

 

 

Budowa tarasu wymaga od wykonawcy szczególnych umiejętności i doświadczenia. Uproszczenie i przyspieszenie procesu budowy, przy jednoczesnym wyeliminowaniu potencjalnych błędów wykonawczych to najważniejsze zalety montażu płytek na wspornikach czy na podsypce pisakowej, żwirowej.

Sposób suchego montażu na gruncie, żwirze czy podsypce piaskowej prezentują poniższe firm przygotowane przez firmę Marazzi:

 

 


Wróć